Ak ste milovníkom rastlín, no máte trochu problém udržať ich pri živote, skalka so sukulentmi je pre vás ideálnym riešením. Dodá vášmu exteriéru horský nádych a zároveň vytvorí v záhrade relaxačné prostredie bez veľkej námahy. Je inštalovanie skalky náročné, alebo ho zvládnu všetci?
Pripravte tú správnu pôdu
Ste záhradník-začiatočník? Nemusíte mať obavy, skalku zvládnu aj takí. Dobrou správou je, že vás nevyjde ani draho a zvládnete ju osadiť aj za víkend. Aj keď sme v úvode spomínali, že skalka dodáva záhrade horský nádych, neznamená to, že si ju nemôžete založiť na úplne rovnom teréne. Najlepšie miesto pre skalku je to slnečné, s polotieňom, odvodnenou pôdou a dobrým prúdením vzduchu. Čo sa týka pôdy, na zabezpečenie správnej drenáže je najlepšie použiť zmes pôdy, ktorá obsahuje štrk, perlit alebo hrubý piesok. Prípadne si kúpte namiešanú kaktusovú zeminu.
Premyslite si, čo do nej posadíte
Ďalšou veľkou výhodou skalky je, že na jej výrobu môžete použiť prakticky čokoľvek, stačí len zapojiť svoju kreativitu. Rozbité tehly, veľké kamene, staré keramické škridly – to všetko stačí porozbíjať a pridať do štruktúry pôdy, pre ktorú nie sú vôbec škodlivé. Okrem materiálu na vytvorenie skalky budete potrebovať aj fúrik na prenášanie väčších kameňov a zeminy, veľkú lopatu, menšiu lopatku a ochranné rukavice. Dôležitý je aj výber správnych rastlín. Pred nákupom je dobré zohľadniť celkovú veľkosť a vzhľad vašej záhrady. Správnym sortimentom sukulentov totiž môžete vytvoriť rôzne výšky a textúry. Medzi obľúbené patria okrem tých tradičných napríklad opuncie, aloe, agáve, echeveria či mliečnik.
Pozor, aby ste to s kvetmi neprehnali
Skalka však nie je len rajónom sukulentov. Ak túžite po farebnejšej verzii, vyberať môžete aj z veľkého množstva trvaliek, okrasných tráv, bylín a drevín. Rastliny rozličnej výšky dodajú každej skalke prirodzený výraz. Z drevín odporúčame zasadiť napríklad borievku. Ako okrasné trávy sa hodia napríklad kostrava, kavyľ alebo vysoká kortaderia. Čo sa týka kvetov, siahnite po horci, lomikameni, rozchodníku, klinčeku či snežienke. Dávajte si však pozor na to, aby všetky rastliny boli navzájom kompatibilné, čo sa týka veľkosti a nárokov na vodu. A tiež na to, aby ste ich nenakúpili príliš veľa – skalka totiž môže byť dominantou záhrady, ale tiež tvoriť iba jej nepatrnú časť. Mali by ste sa teda dopredu rozhodnúť, akú veľkú ju chcete.